تبلیغات
رمضانیه - ماه رمضان، ماه سخن گفتن عبد با ربّ
 
رمضانیه
پنجشنبه 29 تیر 1391 :: رمضانیه
/ گفتاری از آیت الله مجتبی تهرانی پیرامون دعا- 1/
ماه رمضان، ماه سخن گفتن عبد با ربّ

 در این ماه دیگر هیچ حجابی نیست. یعنی از ناحیه خداوند نسبت به بندگانش هیچ حجابی نیست. هیچ دری بسته نیست؛ اصلاً و ابداً. تمام درب ها باز است. اگر بخواهیم این را تنزّل بدهیم باید بگوییم، هر تقاضایی -اگر متناسب با دربی از درب های رحمت الهی باشد این تقاضا به ربّ می رسد؛ هر تقاضایی! چه مادی و چه معنوی.


"اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ اسْمَعْ نِدَائِی إِذَا نَادَیْتُكَ وَ اسْمَعْ دُعَائِی إِذَا دَعَوْتُكَ وَ أَقْبِلْ عَلَیَّ إِذَا نَاجَیْتُكَ فَقَدْ هَرَبْتُ إِلَیْكَ وَ وَقَفْتُ بَیْنَ یَدَیْك "[1]
خدایا بر محمد و خاندانش درود فرست و صدایم را بشنو هنگامی كه تو را صدا می زنم؛ به دعایم گوش فرا ده، آن هنگام كه تو را می خوانم و رو به من فرما در آن زمان كه با تو نجوا می كنم. همانا من به سوی تو فرار كرده ام و در مقابل تو ایستاده-ام.

ماه رمضان، ماه سخن گفتن ربّ با عبد
-------------------------------------------
به عنوان جلسه اول، دوباره ذهن های دوستان را متوجه دو مطلب می كنم. اوّل، این معنا كه ماه مبارك رمضان به حسب آنچه كه اهل معرفت می گویند، ماه سلوك إلی‌الله‌تعالی و دار ضیافت‌الله است. طبق آنچه كه ما در معارفمان داریم، مطلب این است كه این ماه، ماهی است كه ربّ با عبدش سخن گفته است. به حسب روایتی كه من سابقاً از امام صادق(علیه السلام) نقل كردم، كتب آسمانیه از تورات و انجیل و زبور تا قرآن، همه در ماه مبارك رمضان به پیامبران الهی نازل شده است. یعنی این ماه، ماهی است كه خداوند با بندگانش سخن گفته است و آن ها را مورد خطاب قرار داده و مورد عنایت خاصّه خودش قرار داده است.

ماه رمضان؛ بهار قرآن
-----------------------
لذا ما در روایات بسیار داریم كه در ماه مبارك رمضان، به قرائت قرآن سفارش شده است. حالا جهت آن را بعداً عرض می كنم.[2] ما در روایاتمان نسبت به این موضوع، تعبیرات مختلفی داریم. این روایت از امام باقر(علیه السلام) نقل شده است و معروف است: "لِكُلِّ شَیْ‏ءٍ رَبِیعٌ وَ رَبِیعُ الْقُرْآنِ شَهْرُ رَمَضَان "[3] هرچیزی بهاری دارد و بهار قرآن ماه مبارك رمضان است. یا روایتی كه از امام صادق(علیه السلام) است كه راجع به ماه ها حضرت می فرماید: "فَغُرَّةُ الشُّهُورِ شَهْرُ اللَّهِ عَزَّ ذِكْرُهُ وَ هُوَ شَهْرُ رَمَضَانَ " تا به این جمله می رسد: "فَاسْتَقْبِلِ الشَّهْرَ بِالْقُرْآنِ "[4] تو به این ماه با قرآن رو بیاور! حالا من عرض خواهم كرد كه منظور چیست. یا در آن خطبه معروفی كه از پیغمبر اكرم(صلّی الله علیه و آله و سلّم) نقل شده است، حضرت فرمود: "أَیهَا النّاس... إِنَّهُ قَدْ أَقْبَلَ إِلَیْكُمْ شَهْرُ اللَّهِ بِالْبَرَكَةِ وَ الرَّحْمَةِ وَ الْمَغْفِرَة " تا اینجا "وَ مَنْ تَلَا فِیهِ آیَةً مِنَ الْقُرْآنِ كَانَ لَهُ مِثْلُ أَجْرِ مَنْ خَتَمَ الْقُرْآنَ فِی غَیْرِهِ مِنَ الشُّهُور ".[5] این تعبیر هست كه اگر كسی یك آیه از قرآن را در این ماه تلاوت كند، اجر او مثل این است كه در ماه های دیگر یك ختم قرآن كرده باشد. این اجرِ خیلی زیادی است.

ختم قرآن؛ سنت ائمه: در ماه مبارك رمضان
-----------------------------------------------
یك روایت در وسائل از مُقنع مفید(رضوان الله علیه) نقل شده كه در آن آمده حضرات ائمه در ماه مبارك رمضان ده ختم قرآن می‌كردند. یعنی هر سه روز، یك ختم قرآن. روایتی است كه محدث قمی از مرحوم مجلسی(رضوان الله علیه) نقل می‌كند كه در یك حدیث هست كه بعضی از ائمه(علیهم السلام) در ماه مبارك رمضان، چهل ختم قرآن می كردند و اگر هر ختم قرآن را ثوابش را به روح مقدس یكی از چهارده معصوم(علیهم السلام) هدیه كند، ثوابش مضاعف می‌شود. در آن روایت دارد كه هر ختم قرآنی كه می كردند، ثوابش را به یكی از معصومین(علیهم السلام) هدیه می كردند. این ها یعنی چه؟

چرا تلاوت فراوان؟
---------------------
حالا جهت این بود كه اثر این كارها در قیامت این است كه همنشین با قرآن می شوند. می خواستم این را عرض كنم كه در روایت دارد اجر چنین كسی آن است كه در روز قیامت با ائمه(علیهم السلام) باشد. این همه سفارش كه می كنند كه در ماه مبارك رمضان هرچه می توانید قرآن تلاوت كنید، برای این است. من اشارتاً عرض كنم كه -قبلاً هم روی آن تأكید كردم كه- اهل معرفت می گویند قرآن كلامی است كه از مصدر وحی برای بندگان صادر شده و نزول پیدا كرده است. تلاوت قرآن، یادآور این معنا است كه در این ماه، خدا بندگان را مخاطب قرار داده است و این معارف را به وسیله انبیائش برای آن ها فرستاده است.

"أَیهَا النّاس "، "أَیهَا المُؤمِنون "، این خطاب های قرآنی یك افتخار برای بندگان است. مایه افتخار و مباهات است. قرآن خواندن در این ماه به این معنا است كه برای انسان یادآور این نكته است كه در این ماه من مورد عنایت الهی قرار گرفته‌ام و او به وسیله انبیائش مرا مخاطب قرار داده است و من را به حساب آورده و مرا از بقیه حیوانات جدا كرده و این معارف را برای من فرستاده است. خودِ این لذت بخش است! این كه ائمه(علیهم السلام) در این ماه ده ختم یا چهل ختم قرآن می-كردند و حتی بعضی از روایات را كه من دیده‌ام اصلاً رقم هم نمی گذارد، برای این مطلب است.

لذّت تكرار خطاب محبوب
----------------------------
در یك روایت هست كه زین العابدین (صلوات الله علیه)در این ماه سخن كه می گفت، سخن او یا آیات الهی بود و یا دعا. این ها همه گویای این معنا است كه خودِ این تكرار كلام ربّ لذت بخش است. یعنی اگر یك رابطه محبت، بین مُحبّ و محبوب باشد، اقتضایش این است كه انسان سخن محبوبش را یادآوری كند. چقدر هم لذت می برد كه محبوب این سخنان را به من گفته است! اگر مُحبّ، مُحبّ واقعی باشد سخن محبوب برای او لذت بخش است و تكرار آن به او جلا می‌بخشد و به روحش صفا می‌بخشد. لذا ما در روایات می بینیم كه اینطور سفارش شده است كه قرآن نازل را تلاوت كنید.

ماه رمضان، ماه سخن گفتن عبد با ربّ
--------------------------------------------
در گذشته من این را عرض كردم كه اهل معرفت از دعا به "قرآن صاعد " تعبیر می كنند. یعنی محبوب و مولا، اجازه فرموده است كه بنده در این ماه از هر دری با او سخن بگوید. این مطلب در روایات ما هست و تأكید هم شده كه خدا به من اجازه داده است كه در این ماه با او حرف بزنم.[6] به تعبیر دیگر این ماه، ماه سخن گفتن بین "محبوب و مُحبّ " و "مُحبّ و محبوب " است؛ ماه گفتگوی "ربّ با عبد " و "عبد با ربّ " است. از طرفی ماه سخنان ربّ را تكرار كردن و لذت-بردن است و از طرف دیگر ماهی است كه عبد سخنانش را با ربّش می‌گوید.[7]

هر چه می خواهی درخواست كن!
---------------------------------------
این تعبیراتی كه ما در روایاتمان نسبت به ماه مبارك رمضان داریم كه از امام صادق(علیه السلام) منقول است كه علی(علیه السلام) فرمود: "عَلَیْكُمْ فِی شَهْرِ رَمَضَانَ بِكَثْرَةِ الِاسْتِغْفَارِ وَ الدُّعَاء "[8] یعنی هیچ كدام از خواسته هایت را كنار نگذار! هر خواسته‌ای داری بگو! معنای "كثرت " این است؛ چه مادی، چه معنوی، این خواسته‌ها را با خدا در میان بگذار و از او تقاضا كن.

ماه باز شدن درب های آسمان
----------------------------------
این مطلب یك سرّی دارد كه من نمی خواهم وارد آن مسائل شوم كه مسائل پیچیده ای است.[9] اما ما نسبت به ماه مبارك رمضان این را داریم كه "إِنَّ أَبْوَابَ السَّمَاءِ تُفَتَّحُ فِی أَوَّلِ لَیْلَةٍ مِنْ شَهْرِ رَمَضَانَ "؛[10] تمام درب های آسمان، از شب اول ماه رمضان تا آخرین شب باز شده است. در روایت "درب ها " دارد. این تعبیر "ابواب " كه در اینجا هست، این یعنی چه؟

روایت از علی(علیه السلام) دارد: "أَلَا وَ أَبْوَابُ السَّمَاءِ مُفَتَّحَةٌ مِنْ أَوَّلِ لَیْلَةٍ مِنْه‏ "؛[11] من این روایت را قبلاً نخوانده بودم. آگاه باشید كه درب هاآسمان -تعبیر به "ابواب " می كند- از شب اول ماه مبارك رمضان باز است. فقط به یك نكته‌اش اشاره كنم؛ یعنی تمام حُجُب از ناحیه ربّ، برداشته شده است. در این ماه دیگر هیچ حجابی نیست. یعنی از ناحیه خداوند نسبت به بندگانش هیچ حجابی نیست. هیچ دری بسته نیست؛ اصلاً و ابداً. تمام درب ها باز است. اگر بخواهیم این را تنزّل بدهیم باید بگوییم، هر تقاضایی -اگر متناسب با دربی از درب های رحمت الهی باشد- این تقاضا به ربّ می رسد؛ هر تقاضایی! چه مادی و چه معنوی به ربّ می رسد و به هیچ مانعی از آن ناحیه برخورد نمی كند. چون ابواب سماء باز است.

خود خدا همه دعاها را می شنود!
----------------------------------------
نتیجه آن چیست؟ نتیجه آن این است كه این تقاضاها در این ماه بی جواب نمی ماند. به تعبیر روز هیچ دعایی به بایگانی نمی رود! بلكه مستقیم به دست خودش می رسد؛ مستقیم خودش می شنود. به این جملات مناجات علی(علیه السلام) كه من این چند سال اول بحثم می خوانم و در روایت دارد كه همه ائمه(علیه السلام) این مناجات را می‌خواندند، دقت كنید: "وَ اسْمَعْ نِدَائِی إِذَا نَادَیْتُكَ وَ اسْمَعْ دُعَائِی إِذَا دَعَوْتُكَ وَ أَقْبِلْ عَلَیَّ إِذَا نَاجَیْتُكَ‏ " خطاب به خودِ خدا می كند. هیچ كدام از این تقاضاها بدون جواب نمی ماند.

به همه دعاها پاسخ مثبت داده می شود!
----------------------------------------------
لذا ما در روایت از پیغمبر اكرم(صلّی الله علیه و آله وسلّم) داریم كه حضرت فرمود: "وَ دُعائُكُم فیهِ مُستَجاب "[12] یعنی دعای شما در ماه مبارك رمضان بی جواب نمی ماند. این دعاها مستجاب است و بی جواب نمی ماند. اما جواب چیست ؟ آن‌وقت علی(علیه السلام) می گوید: "أَلَا وَ الدُّعَاءُ فِیهِ مَقْبُولٌ "[13] جواب ها همه مثبت است. هیچ جواب منفی در كار نیست. هیچ دعایی جواب منفی ندارد. لذا این كه من بحثم را متمركز كردم روی دعا و تقسیماتی كه قبلاً ذكر نكردم، به این دلیل است كه این مطالب را تكمیل كنم.

رحمت بی كران خداوند در این ماه
--------------------------------------
اما یك روایت بخوانم و آن روایت این است كه در هر روز از ماه مبارك رمضان هنگام افطار خداوند هزار هزار نفر را از آتش نجات می دهد و شب جمعه و روز جمعه ماه مبارك رمضان "در هر ساعت " این كار را می كند. یعنی هر ساعت شب جمعه و هر ساعت روز جمعه، هزار هزار نفر را از آتش نجات می دهد. بعد در روایت دارد آن كسانی را آزاد می كند كه مستحق عذاب هستند. این ماه، یك چنین ماهی است.


______________________________________________________
پی نوشت

[1]. بحارالأنوار 91 96
[2]. من جلسات گذشته، در این سنوات به این روایات كه الآن می خوانم، چندان اشاره ای نداشتم. ولی این ها را امشب عرض می كنم. چون ذیل آن می خواهم مطلبی را عرض كنم كه قبلاً نگفته بودم.
[3]. الكافی 2 630
[4]. وسائل‏الشیعة 10 305
[5]. وسائل‏الشیعة 10 313
[6]. كه بعد ـ انشاء الله ـ من وارد می شوم؛ جهت مأثوره و غیرمأثوره اش را هم داریم؛
[7]. من سال گذشته دعاهای غیرمأثور را بحث كردم. مولا به او اجازه داده آنچه را كه از امور مادی و معنوی از مولایش تقاضا دارد، البته با آن آداب و شروطی كه من گذشته گفتم، این ها را مطرح كند.
[8] . الكافی 4 88
[9]. من این را گذشته هم مطرح كرده بودم آن هایی كه اهل آن هستند مراجعه كنند به روایات
[10]. مستدرك‏الوسائل 7 421
[11]. وسائل‏الشیعة 10 304
[12]. فضائل‏الأشهرالثلاثة 77
[13]. وسائل‏الشیعة 10 304

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 1 خرداد 1398 05:32 ب.ظ
erection pills that work http://viagralim.us erection pills that work !
Pretty component to content. I simply stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I acquire actually loved account your weblog posts. Anyway I'll be subscribing for your feeds and even I achievement you get entry to persistently quickly.
چهارشنبه 3 خرداد 1396 01:57 ب.ظ
I loved as much as you'll receive carried out right here.
The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish.

nonetheless, you command get bought an impatience over that you wish be delivering the following.
unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield
this hike.
دوشنبه 28 فروردین 1396 04:54 ق.ظ
When I originally commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now
each time a comment is added I get three e-mails
with the same comment. Is there any way you can remove people
from that service? Bless you!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

مدیر وبلاگ : رمضانیه
نویسندگان
نظرسنجی
مطالب این وبلاگ.........آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
-----------------------------
استخاره آنلاین با قرآن کریم